Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur ? Başvuru Şartları Nelerdir ?

tarafından
19
Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur ? Başvuru Şartları Nelerdir ?

Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur ?

 Türk Silahlı Kuvvetleri personel eksikliğini karşılamak için zaman zaman alımlar yapmaktadır. Meslek sahibi olmak isteyen gençler tarafından bu alımlar büyük bir heyecanla beklenmektedir. Kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine girdiklerinde hem vatani bir görev yapmakta hem de meslek sahibi olmaktadır. Bu bakımdan oldukça özel bir meslek olduğu söylenebilmektedir. TSK personel alımlarını farklı şekillerde yaparken bunlardan bir tanesi de sözleşmeli alımlardır. Buna dair adayların kafasında farklı sorular bulunmaktadır. Sözleşmeli subay nasıl olunur, alım ne zaman yapılır, başvuru şartları nelerdir tarzındaki soruların cevapları adaylar için son derece önemlidir.

 

 Sözleşmeli subaylık ile bilinmesi gereken hususların başında başvuru şartları gelmektedir. Bu şartların bilinmesi durumunda adaylar başvuru yapıp yapamayacaklarını bileceklerdir. Böylece gelecek planlaması da buna göre yapılmış olacaktır. Sözleşmeli subay nasıl olunur konusundaki başvuru şartları hakkında bilgi vermeden önce söz konusu şartların zaman zaman değişebileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Burada bahsedilecek şartların bir süre sonra değişme durumu bulunmaktadır. Buna bağlı olarak adayların son yayınlanan başvuru kılavuzunu ayrıntılı incelemesi gerekmektedir.

Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli subay olmak için gereken başvuru şartları şu şekildedir:

 • C. vatandaşı olmak.
 • Kılavuzda belirtilen lisans bölümlerinden mezun olmak.
 • Lisans mezunun olan adayların 27, lisansüstü mezunlarının ise 32 yaşını bitirmemiş olması.
 • KPSS P3 puan türünden en az 60 almış olmak.
 • ALES EA türünden en az 50 almış olmak.
 • Silah taşımaya ve silahlı olarak görev yapmaya herhangi bir hukuki engeli bulunmamak.
 • Yapılacak fiziki kontrolden geçmek.
 • Kendisinin ve evli ise eşinin ahlaki olarak sıkıntılı görülen durumlarda bulunmaması.
 • Güvenlik soruşturmasından geçmek.
 • Yapılacak sağlık kontrolünden geçmek.
 • Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarından başarılı olmak.

 Yukarıda belirtilen şartların dışında benzer şartlar da bulunmaktadır. Fakat genel olarak şartlar bu şekilde demek mümkündür.

 

( Zeytin Dalı Harekatı’nda Kadın Subaylarımız )

 Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur, Aşamalar Nasıldır?

 Başvuru şartlarını sağlayan kişilerin öncelikle başvuru yapması gerekmektedir. Sözleşmeli subay nasıl olunur konusunda başvurudan sonra adayların bir bölümünün sonraki aşama için davet edilmesi gelmektedir. Bu aşama için davet edilecek adayların KPSS ve ALES puanları dikkate alınmaktadır. Bu puanların birleştirilmesi ile oluşturulan sıralamada alınacak personelin 10 katı kadar aday davet edilmektedir.

 Davet edilen adayların fiziki yapıları kontrol edilmektedir. Daha sonra ise adaylar fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına girmektedir. Sözleşmeli subay nasıl olunur sorusunun cevaplarından bir tanesi bu sınavlardır. Buradan başarılı olanlar güvenlik soruşturması ve sağlık kontrolünden geçmektedir. Sorun olmaması halinde sözleşme yapılarak eğitime alınmakta ve daha sonra da adaylar göreve başlamaktadır.