Askerlikte ve Polislikte Diş Sorunları Nelerdir ?

tarafından
28
Askerlikte ve Polislikte Diş Sorunları Nelerdir ?

Askerlikte ve Polislikte Diş Sorunları

 Askerlik ve polislik denilince akla diş ve göz sorunları gelmektedir. Polis ve asker olmak isteyenlerin girmek zorunda oldukları sağlık kontrolü farklı bölümlerden oluşmaktadır. Adayların detaylı olarak değerlendirildiği bu kontrollerde ağız ve diş bölümü de detaylı olarak incelenmektedir. Askerlikte ve polislikte diş sorunları ilgili yönetmelik maddelerine göre yapılmaktadır. Polis ya da asker olmak isteyen kişiler de buna bağlı olarak bir takım sorular sormaktadır. Diş kontrolleri nasıl yapılmakta, hangi nedenler elenmeye sebep olmaktadır tarzındaki sorular adayların zihninde epeyce yer edinmektedir. Söz konusu soruların cevapları adayların sıkıntı yaşayıp yaşamayacağını belirlemek konusunda son derece önemlidir.

 

 

Askerlikte ve Polislikte Diş Sorunları ile İlgili Maddeler

 Ağız ve diş sağlığını ilgilendiren hükümler adayların değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Askerlikte ve polislikte diş sorunları şunlardır:

  • Polis ya da asker olmak isteyen kişilerin dişlerinin tam olması şartı aranmaktadır. Dişlerden dolayı adaylarda işlevsel konuşma bozukluğunun olmaması çok önemlidir.
  • Adayların dişleriyle ilgili konjenital anomali, kronik ve ilerleyici bir hastalığı tespit edilen adaylar elenmektedir.
  • Eşkal belirleyici olmak şartı ile çene geriliği ve ileriliği belli bir ölçünün üzerinde ise asker ya da polis olmaya engeldir. Alt ve üst dışlar arasında 6 mm’ye kadar olan alt çene geriliği ile 3 mm’ye kadar olan alt çene ileriliği adaylar için sorun teşkil etmektedir. Ayrıca 6 mm’den fazla olan open-vite vakaları da öğrenciliğe kabul edilmemektedir. Fakat adaylar ortodontik tedaviye başlamış ise bu durum sorun olmamaktadır.
  • Ön grupta bulunan dişlerden implant uygulaması ya da sabit protez ile giderilmemiş olanların sayısı 5’ten az ise adaylar öğrenciliğe kabul edilmektedir.
  • İmplant ya da sabit protez uygulaması ile giderilmemiş olan eksik diş sayısının 5 ve 5’ten fazla olması durumunda öğrenciliğe kabul edilmemektedir. Askerlikte ve polislikte diş sorunları arasında bu durum çok önemli bir yer tutmaktadır.
  • Ağızda yer alan üçüncü büyük azı dişlerinin bulunmaması herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.
  • Bunların dışındaki kapanışta ve gömülü olanlar ise eksik olarak kabul edilmektedir

 

 

Askerlikte ve Polislikte Diş Sorunları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda belirtilen maddeler ilgili yönetmelikte yer almaktadır. Askerlikte ve polislikte diş sorunları konusu adayları fazlasıyla etkilemektedir. Her adayın farklı bir durumu olabilmekte ve bunun sorun olup olmayacağını merak edilmektedir. Yapılacak değerlendirmeler tamamen yukarıda yer alan maddelere göre yapılmalıdır. Bunların haricindeki değerlendirmeler doğru olmayacaktır. Dolayısıyla adayların farklı yorumların dikkate alınmaması ve buna göre hareket etmemesi önemlidir.