Askeriyede Ve Polislikte Sağlıkta En Çok Elenmeye Sebep Olan Sorunlar Nelerdir ?

tarafından
22
Askeriyede Ve Polislikte Sağlıkta En Çok Elenmeye Sebep Olan Sorunlar Nelerdir ?

 Polislik oldukça önemli mesleklerden bir tanesidir. Bu sebeple alım aşamasında adaylar çeşitli testlere tabi tutulmaktadır. Bu ayrıntılı test süreçlerinden geçen kişilerin mesleğe alınmasına izin verilmektedir. Bu süreçte kriterleri belirleyen polislik yönetmeliklerdir. Sürecin içerisinde güvenlik soruşturması, sağlık problemleri yer almaktadır. Tüm bu aşamaları sorunsuz bir şekilde geçen adaylar mesleğe ilk adımlarını atarlar.

 

 Sağlık Raporundan Elenmek

 

            Polisliğe adım atma sürecinde en çok elenme sebepleri genellikle sağlık sürecinden kaynaklanmaktadır. Belirli krtiterler dışındaki adayların alınmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Bu adaylar süreçten çıkarak, geriye kalan adaylar ile devam edilir. Bazı rahatsızlık durumlarının ise sınırları vardır. Örneğin göz derecesinin ileri boyutları bir elenme sebebidir ancak 0.50 – 0.75 gibi dereceler genellikle alımda bir sorun teşkil etmemektedir.

 

 Elenmeye En Çok Sebep Olan Konular

 

            Polislik mesleğine adım atarken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur vardır. Sağlık problemlerinde en çok elenmeye sebep olan problemler ise şu şekildedir: Öncelikle kişinin sık enfeksiyon geçirmesi veya kanamasının durmaması gibi problemler adayın elenmesine doğrudan sebep olmaktadır. Daha sonra hemeroid ve pilonidal sinüs yani kıl dönmesi rahatsızlığı da sık elenme sebeplerinden biridir. Karaciğerde yağlanma, göbek, kasık veya karın fıtığı elenmeye sebep olabilmektedir. Görme bozukluklarında numara ölçütü dikkate alınmaktadır. Bunun dışında gece körlüğü ve renk körlüğü elenmeye sebep olmaktadır. Polis adaylarının geçmiş sağlık öyküsü dikkate alınmaktadır. Bu aşamada geçirilen ameliyatlar oldukça önemli bir adımdır. Bunu dışında psikatrik tanılar ve tedavi geçmişi dikkat edilen unsurlardandır.

 

 

            Adayların en çok elendiği sebepler genellikle polislik mesleğini icra etmelerine doğrudan etki edecek ve onları olumsuz yönde etkileyecek olan rahatsızlıklardır. Bunlar daha sonrasında adayların problem yaşamaması için belirlenmiştir. Epilepsi, ellerde titreme ve sinir sisteminde yaşanan problemler en çok elenmeye sebep olan rahatsızlıklar arasındadır. Lordoz, skolyoz ve kifoz gibi hastalıklarda hareket kısıtlılığına sebep olduğundan polis alım sürecine negatif etki etmektedir. Böbreklerde yerleşim ve şekil bozukluğu, kişinin tek böbreğe sahip olması adaylık sürecinde yine dikkat edilen ve en çok elenme sebepleri arasında gösterilen sorunlardandır. Çene bölgesindeki ileri – geri olma durumu, diş eksikliği de bu süreçte dikkate alınmaktadır.

 

            Polis aday sürecinde sağlık problemleri dışında dikkate alınan bir diğer sebep ise yüz bölgesinde ve eşgal bölgesinde belirleyici lezyon veya dövme olmasıdır. Bu durumlarda da genellikle adayın mesleğe katılım süreci etkilenmektedir. Bu hususlar öğrenci adaylarının sağlık merkezi ve çevresinde ilişkilerinin kesilmesinde en çok karşılaşılan durumlardır.